18 maj 2012

Foursquare w Polsce i na Ukrainie na 3 tygodnie przed EURO 2012 [not so SPECIALS!]

Euro2012-foursquare

Foursquare to serwis umożliwiający meldowanie się w miejscach, dzielenie się meldunkami ze znajomymi, zdobywanie punktów za zameldowania i konkurowanie z zameldowaniami znajomych oraz zdobywanie odznak za zameldowania. Najlepiej działa na smartfonach. A, i jeszcze jedno - właściciele miejsc, którzy potwierdzili, że są ich prawdziwymi właścicielami, mogą oferować za zameldowania promocje, tzw. specials - muzeum może podarować za zameldowanie wydawnictwo, restauracja darmową kawę, stadion - przewodnik po mieście, sky is the limit. Poniższy klip może powiedziec więcej:

[vimeo 35640651 w=500 h=281]

W tym artykule przedstawię jak wyglądają ilość i typy miejsc, które oferują meldującym się w nich osobom promocje za zameldowanie, na 3 tygodnie przed przyjazdem setek tysięcy turystów ze smartfonami, czyli na 3 tygodnie przed EURO 2012. Pod uwagę wziąłem obecne "speciale" w miastach, w których będą odbywać się mecze EURO 2012 i Kraków (jest "w połowie drogi" i - wierzcie lub nie wierzcie - wszyscy, którzy przyjadą do Polski na EURO 2012 odwiedzą miasto, w którym gra ich drużyna oraz - jeśli coś jeszcze - właśnie Kraków, ot, bo jest okazja).

 

Speciale na Foursquarze w polskich miastach-gospodarzach EURO 2012 i w Krakowie


Warszawa

Warszawa

 

Wrocław

Wrocaw

 

Poznań

Poznan

 

Gdańsk

Gdansk

 

Kraków

Krakow

 

Speciale na Foursquarze w ukraińskich miastach-gospodarzach EURO 2012

 

Lwów

Lwow

 

Kijów

Kijow

 

Charków

Charkow

 

Donieck

Donieck

 

Jakie typy miejsc oferują meldującym się w nich osobom speciale?


Wykres_foursquare_specials_euro_2012_polska_ukraina

 

Tak to wygląda w chmurze tagów:

Tc1

created at TagCrowd.com

Tak to wygląda w chmurze tagów, z pominięciem bardzo dobrze korzystającej z Foursquare'a na Ukrainie sieci typu "Cosmetics,Shop,Drugstore or Pharmacy" Watsons:

Tc2

created at TagCrowd.com

 

Uwagi, wnioski, wskazówki

Uwagi: Artykuł daje tylko pogląd - speciale można włączać i wyłączać bardzo sprawnie, możliwe, że jest ich więcej. Jest?

Wnioski: Najlepiej radzą sobie stolice (także byłe) - Kijów, Warszawa, Kraków. Najgorzej - Gdańsk i Donieck, gdzie brak speciali. Wrocław, Poznań, Lwów i Charków stanowią grupę pośrednią. W branych pod uwagę miastach mieszka około 12 milonów osób. W tym momencie speciali mamy 90, co daje 1,3 miliona osoby na special :) Żaden ze stadionów nie oferuje obecnie speciali. Nie dziwota, ale w czasie Euro - dobrze by było, gdyby coś oferowały.

Wskazówki: Do Polski przyjedzie na Euro od kilkuset tysięcy do milona "mobilnych" osób. Jeśli prowadzisz w fizycznej lokalizacji działalność, którą próbujesz zarobić na kibicach w czasie Euro - zanngażuj się, claim your venue! Ci, którzy korzystają z Foursquare'a - łatwo Cię znajdą i wybiorą Ciebie, a nie konkurencję! Nie zarobisz milionów, bo 4sq to wciąż nisza, ale zarobisz.

---------

Byłoby dobrze, gdyby ktoś pokusił sie o zbadanie stanu rzeczy już w trakcie EURO 2012. Jeśli na coś takiego natraficie - dajcie znać!

---------

PS - sprawdźcie koniecznie Foursquare Europe :)))

8 komentarzy:

 1. Eeeee to jakaś bzdura... W Warszawie stojąc przy Arcadii widziałem więcej speciali niż jest na tym screenie a w Gdańsku właśnie widzę 8 na moim telefonie a siedzę tu osobiście ;))

  OdpowiedzUsuń
 2. Michał Pałasz18 maj 2012, 15:25:00

  Nie upieram się - sprawdzałem przy pomocy "explore" wpisując lokalizację i kryterium "have foursquare specials" - sprawdziłem też teraz, w Gdańsku (patrząc z Krakowa) nie wyświetla się nic.Na pewno lepiej to działa, gdy jest się na miejscu.Szkoda że nie 4sq nie daje w 100% wiarygodnych danych. Tak czy owak - celem artykułu jest mobilizacja, rzetelność niestety uzależniona od dostępnych narzędzi.Do wszystkich - sprawdźcie jak jest u Was - może także jest lepiej niż to opisałem? Sprawdźcie też inne miasta, może z waszej perspektywy mapy wyglądają inaczej? Potrzebna będzie aktualizacja w finale artykułu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Osobiście mnie to ubodło, bo kilka w Wawie i GDA speciali zakładałem i monitoruję ;))

  OdpowiedzUsuń
 4. Michał Pałasz18 maj 2012, 15:33:00

  Rozumiem - miałbym to samo, nie było to moją intencją.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wyluzuj ;) Przecież nie będę się przejmować tym, ważne żeby na miejscu działało. Co do Foursquare to bym wziął pod uwagę całe Trójmiasto, bo ludzie będą przebywać i w Sopocie i Gdyni ;) Ciekawym testem będzie też Opener w Gdyni na to jak dużo ludzi to używa w tym roku w Polsce

  OdpowiedzUsuń
 6. Michał Pałasz18 maj 2012, 15:47:00

  Wyluzowałem, nie dodałem ":)" ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. A wiecie że już dzisiaj w wybranych sklepach w całej Polsce wielka noc okazji w Lidlu?Otwieraja sklepy w nocy ze specjalnymi super promocjami i rabatami,nie wiem jak Wy ale ja ide,no ale mam blisko:D

  OdpowiedzUsuń
 8. @Marta - ale ma to związek z foursquarem?

  OdpowiedzUsuń