1 sie 2011

Jak połączyć profil prywatny ze stroną fanowską na facebooku?

17

Wiele osób zarządzających obecnością reprezentowanych przez siebie organizacji na facebooku robi ten duży błąd, że zaczyna działalność zakładając zwyczajne konto prywatne zamiast strony fanowskiej (zwanej też fan page, like page, "lubię to" itp.). Wydaje się to rozwiązaniem na pierwszy rzut oka naturalnym i - lepszym:

 • można zapraszać do siebie znajomych i wchodzić z nimi w interakcje
 • można zapraszać znajomych do organizowanych wydarzeń (eventów).

Jest też duża wada takiego rozwiązania - facebook zabrania promowania organizacji poprzez konto prywatne, konta prywatne są dla prawdziwych ludzi, promowanie poprzez nie orgaznizacji może w każdej chwili skończyć się usunięciem konta. Kiedy administratorzy takiego konta dowiadują się o tym, zakładają stronę fanowską [gdzie zakłada się stronę fanowską na facebooku? tu] i przez pewien czas korzystają z obu możliwości:

 • promują stronę poprzez konto, zapraszając do niej znajomych tego konta, jeśli ma ono uprawnienia administratora nowej strony fanowskiej
 • promują organizację poprzez stronę fanowską
 • lubią i komentują wpisy strony poprzez konto prywatne.

A co jeśli by zechcieć połączyć stronę fanowską z kontem prywatnym i zarządzać obecnością organizacji na facebooku w pełni profesjonalnie i zgodnie z regulaminem serwisu? Otóż próbowałem dwukrotnie, da się zrobić.


Jak przekształcić profil prywatny w stronę fanowską na facebooku?

To pierwszy krok. Facebook nie zezwala na łączenie ze sobą profili prywatnych i stron, zezwala natomiast na łączenie zdublowanych stron i na przekształcenie konta prywatnego w fan page. Zatem krok po kroku, prześledźmy jak przekształcić konto prywatne w stronę.

1. Logujemy się na konto prywatne, które chcemy przekształcić w stronę fanowską i w menu "konto" klikamy "ustawienia konta".

1
2. Klikamy "Pobierz kopię swoich danych z Facebooka", jeśli tego chcemy - trzeba pamiętać, że cały kontent konta prywatnego przekształcanego w stronę fanowską, jest stracony.

2
3
3. Jeśli profil prywatny nazywa się inaczej niż strona fanowska, z którą będziemy go chcieli (po przekształceniu w fan page) połączyć - zmieniamy dane, tak aby nazwy obu stron były takie same i klikamy "zapisz zmiany". Zostaniemy poproszeni o wpisanie hasła logowania do profilu, podajemy je i jeszcze raz klikamy "zapisz zmiany".

4
5
4. Teraz do rzeczy - aby przekształcić profil w stronę klikamu tu. Wybieramy dokładnie taką samą kategorię strony, jak ta, która jest przypisana do fan page'a, z którym będziemy naszą nową, powstałą z profilu stronę, chcieli połączyć. 

6
Pamiętajmy przy tym, że "będzie miało miejsce jedynie przeniesienie Twojego zdjęcia profilowego oraz znajomych na nową stronę. Pozostała zawartość nie zostanie przeniesiona", czyli zostanie utracona. Facebook jeszcze raz da nam możliwość ściągnięcia danych przypisanych do profilu. Poprosi o hasło i o potwierdzenie. Wpisujemy hasło i potwierdzamy.

7
5. Lądujemy na nowym fan page'u, który powstał z naszego profilu prywatnego. Jedynym administratorem nowej strony jest stare konto (dane logowanie bez zmian), które z konta prywatnego przekształciło się automatycznie w konto biznesowe [czym jest konto biznesowe/ profil biznesowy na facebooku?]

8
Skończylimy tym samym pierwszy etap. Nasz profil prywatny stał się stroną fanowską. Czas połączenie dotychczasowej i nowej strony fanowskiej, w jedną.

Jak połączyć strony fanowskie na facebooku?

Po pierwsze musimy spełnić kilka warunków:

 • obie strony fanowskie muszą mieć tę samą nazwę
 • obie strony fanowskie muszą należeć do tej samej kategorii
 • informacje opisujące strony fanowskie (adres, miasto, kod pocztowy, telefon) muszą być identyczne
 • obie strony fanowskie muszą być administrowane przez tę samą osobę/ konto biznesowe lub prywatne.

Zatem:

1. Ponieważ jedynym administratorem nowej strony fanowskiej jest nowe konto biznesowe, za jego pomocą mianujemy administratorem osobę, która zarządza dotychczasowym fan pagem.

9

 

Taka osoba musi być dawnym znajomym lub nowym lubiącym nowo powstałą stronę. Mi działało jedynie wpisanie adresu e-mail, nie imienia i nazwiska, zatem rekomenduję wpisanie tej osoby po e-mailu.

11

 

Zostaniemy poproszeni o potwierdzenie dodania administratora hasłem. Wpisujemy hasło i potwierdzamy.

10

Udało się.

12
2. Wchodzimy na stronę fanowską, KTÓREJ KONTENT CHCEMY URATOWAĆ (przy łączeniu stron fanowskich, łączą się fani i check-iny, natomiast kontent jednego z fan page'y zostaje całkowicie usunięty) i klikamy "pokaż wszystko" aby dostać się do panelu administracyjnego.

13
3. Klikamy "zasoby" z menu po lewej stronie, a następnie "połącz zdublowane strony".

14
4. Jeśli wszystkie warunki, o których pisałem wcześniej, są spełnione, strona do połączenia powinna zostać wykryta (to właśnie kontent tej strony zostanie utracony - dostaniemy jeszcze dwa ostrzeżenia - tu ostrzeżenie nr 1).

15
5. Ostrzeżenie nr 2. Jeśli jesteśmy pewni, co robimy - klikamy "merge pages" ("połącz strony").

16
6. Czytamy upragniony komunikat i cieszymy się z sukcesu.

17
Nasze strony, a nawet profil i strona, zostały połączone. Przejście całej tej ścieżki trwa może 10 minut. Kontent strony, z poziomu której dokonujemy połączenia, zostaje nienaruszony. Jej fani zostają wzbogaceni o fanów, którzy do tej pory byli znajomymi profilu prywatnego (oczywiście, poza tymi, którzy już fanują naszej dotychczasowej stronie). Funkcja serwisu bardzo przydatne, ale...

Jak można wykorzystać możliwość przekształcania profilu w stronę i łączenia stron na facebooku - grając nie-fair?

A na przykład tak:

 • tworzymy sztuczny profil i zapraszamy znajomych
 • po osiągnięciu pewnego ich pułapu, przekształcamy go w stronę, której nazwa i dane zgadzają się z tymi, której chcemy dodać fanów
 • łączymy obie strony.

Co więcej - można to wykorzystać do kradzieży targetu - do znajomych nowego, sztucznego profilu prywatnego (skonstruowanego jak idealna osoba z grupy docelowej) można zapraszać fanów strony, która ma podobną grupę docelową do strony, którą w nowych fanów chcemy wzbogacić. Można od razu robić to "na wiele sztucznych kont prywatnych". Dziwne? Może na rozkręcenie nowego fan page'a?

Oczywiście - nie polecam, ale skoro można, na pewno znajdą się tacy, którzy tak zrobią. Choć, może facebook to jakoś uniemożliwia :) Mi udało się przekształcić 2 sztuczne profile z liczbą w sumie około 1.500 znajomych, w strony fanowskie a potem połączyć je ze stroną fanowską matką (oba nie były tworzone dla celów "nie fair" - po prostu zostały stworzone na początku działalności organizacji na facebooku przez osoby, które nie znały różnicy między kontem prywatnym a stroną fanowską).

Jeśli spróbujesz grać nie-fair i napotkasz na ograniczenia, podziel się w komentarzu, jeśli się odważysz ;-)

PS

Podbno można też cofnąć przekształcenie proflilu prywatnego w stronę fanowską. Ale nie próbowałem. Ktoś z Was próbował?

Profile_to_business_page_migration_appeal

 

AKTUALIZACJA

Całkiem możliwe, że można przyłączyć jedynie mniejszy fan page do większego, z poziomu tego większego (zatem kontent mniejszego zostaje utracony).

Proponowane rozwiązania:

 • Spowodować aby mniejszy fan page przerósł liczbą fanów większy fan page - i spróbować wtedy. Jednak gwarancji nie ma. Jeśli ktoś z Was czegoś takiego spróbuje - dajcie znać, czy zadziałało.
 • Można także usunąć część fanów z fanpejdża większego (na stronie, pod liczbą fanów kliknąć "lubią to" i klikać krzyżyki przy fanach, których chcemy odłączyć od strony) - ale nie polecam tego rozwiązania zbyt gorąco, ponieważ, jak pisałem - gwarancji nie ma.